7 head mõtet, kuidas vana arvuti vahetus uue vastu paremini õnnestuks

Uus arvuti toob alati head mõtted, kuid enne veel on vaja tegeleda natuke töötumate küsimustega nagu andmete ja programmide ümbertõstmine. Et see kõik valutumalt läheks, proovi läbi mõelda need seitse asja, enne kui arvutit vahetad.

1. Mis programme kasutad ja kas need kõik on ikka vajalikud?

Viimasest arvuti ostust võib olla möödas juba mitu head aastat, sel ajal vaja läinud programmid on vahepeal kas uuenenud või on hoopis midagi palju paremat asemele tulnud. Kindlasti on hulk korporatiivseid rakendusi, mis peavad jääma, nende puhul on oluline, et uuendused toimiks ja need saaksid õigel ajal tehtud ka uues arvutis. 

Muude programmide osas tasuks aga kriitiliselt installitud tarkvara nimekiri Windowsi äppide seadetest üle käia. 

2. Seadista vargavastane kaitse

Seadista uus sülearvuti kohe, kui hakkad vanast üle kolima vargakindlaks. Mine tea, mis võib juhtuda, oluline on see enne ära teha, kui juhtub. 

Kui keegi arvuti varastab või kui juhtub see kogemata kaduma minema, on kõige halvem, kui keegi teine ​​pääseb ligi kõigile sülearvutis olevatele andmetele. Eks riistvara maksab ju ka, aga see on asendatav, andmed võivad samuti olla varunduses olemas, kuid paljudel juhtudel on kõige valusam hoopis andmeleke. See on viinud ka poliitikuid nende ametikohtadelt ja ettevõtteid pankrotti. 

Windowsis on vargavastased kaitsed sisse ehitatud. Funktsioon Seaded > Privaatsus ja turvalisus > Leia minu seade tuleks sisse lülitada, et saaks vajadusel oma sülearvuti asukoha Microsofti konto kaudu üles leida.

Ka Google´i kontol on olemas seadmete otsimise funktsioon konto Turvalisus > Sinu seadmed all.

Muidugi seadista ka ligipääsud: parool või veel parem – selle asemel sõrmejälje või näotuvastusega sisselogimine, suuremat turvalisust nõudvates seadmetes kaheastmeline autentimine ja USB mälupulgal olev turvavõti jne.

3. Kuidas vanast arvutist andmed uude saab?

Kuigi enamus ettevõtteid on juba pilves ja igaühe füüsilisel kõvakettal on vähem andmeid kui vanasti, tuleks siiski olulisemad seaded, kontaktid, postkastid, mis on alla laaditud ja oma masinas olevad pildid-dokumendid-esitlused muretult uude masinasse ümber kolida. Seda oleks hea teha süsteemselt, sest kui oled vana masina ära andnud, ei pruugi sealt enam midagi tagasi saada.

Kindlasti küsi nüüd endalt ka seda, miks üldse su arvutis need asjad on salvestatud, mitte ettevõtte pilves või failihaldussüsteemis.
Kopeerimiseks on häid tööriistu, üht võimalust soovitab näiteks Microsoft. Samuti saab kasutada meie andmete kopeerimise teenust.

4. Pane paika energiatarbe seaded

Kuna sülearvuti võiks kontoris olla maksimaalse jõudlusega, reisil aga võimalikult pika akuajaga, siis sea need seaded paika.
Windowsi menüüst saad seadistada Süsteem > toide ja aku nii ekraani väljalülitamise aja, arvuti väljalülitamise aja, akusäästmise režiimi ning jõudluse säästurežiimis. Kui esitled suurel ekraanil, siis vaata üle ka see, et ekraan esitluse ajal ootamatult energiasäästuks välja ei lülituks.

5. Seadista automaatne varukoopiate tegemine

Veel enne, kui sülearvuti saab täis dokumente, projekte, fotosid ja isikuandmeid, tuleb ära seadistada nende varukoopia tegemine. Isegi kui kogu töö käib pilves, võiks arvutist siiski igaks juhuks varukoopia olla tehtud, sest juhul, kui reisil olles ilma internetiühenduseta oled midagi oma kõvakettale Dokumentide kataloogi salvestanud, võib see hiljem meelest minna ja kui arvuti on kadunud, kaob ka see materjal. 

Sünkrooni oma andmed ettevõttes kasutatava varundussüsteemiga, sest pole mõtet seda dubleerida mõne üldkasutatava lahendusega nagu Dropbox või Google Drive. Pealegi pole see nii turvaline, kui firma enda kasutatav varundussüsteem.

Kui ei tea, küsi oma ettevõtte IT-inimestelt järgi, millist varundust kasutatakse. Microsofti pilveteenuste puhul saab näiteks sünkroniseerida oma failid OneDrive´i või Sharepointi kataloogi. Vastavad rakendused teevad seda taustal automaatselt kõigi enne ära määratud kataloogidega, mida tahad säilitada. 

Uue arvuti ostuga meilt tuleb kaasa ka tasuta IT-tugiteenus, kust saab alati infot erinevate võimaluste kohta.

6. Kohenda kõik oma maitse järgi – töökeskkond arvutis on sama oluline kui laual

Viimaks vaata üle, kuidas muuta oma Windowsi töölaua välimust. Muuda taustapilti, tõsta kiirvaliku ikoonid paika nii allribal kui ekraani töölaual, muuda värve, seadista hiire kiirus. Iga selline pisiasi aitab hiljem aega kokku hoida ja mugavamalt tööd teha. Vanad harjumused võib ju vanast arvutist uude üle kanda, kui need on kasulikud ja tekitavad hea tunde.

7. Leia oma vanale arvutile hea uus kasutus!

Taaskasutus pole mitte lihtsalt moes, vaid ka vajalik. Niisama pole mõtet elektroonikajäätmeid toota, kui eelmine arvuti on endiselt töökorras. 

Seega mõtle läbi, mida võiks teha sinu vana kasutatud korraliku arvutiga, seda läheb kellelgi veel vaja. Kui see ei lähe liisingufirma kätte tagasi, siis võiks masin leida uue elu kas mõnes annetuskampaanias, mõne sugulase, sõbra, lapse või õpilase käes või kasutatud arvutitega tegelevas ettevõttes, kus need korda tehakse, uuendatakse ja uuesti müüki lähevad. Kodus võib ka leiduda sellele rakendust – kas näiteks meediakeskusena, kust filme näidata või koduse valvesüsteemina.

Vana arvutit saab kasutada ka uue sissemaksena. Tule salongi ja lase see meil ära hinnata.