Dell ostab EMC - mida toob kaasa tehing kahe tehnoloogiagigandi vahel.

DELL ja EMC teavitasid 12. oktoobril 2015 allkirjastatud kokkuleppest, mille järgi Dell koostöös Silver Lake Partners'iga (maailma suurimaid tehnoloogia investoreid) omandab EMC. See samm liidab omavahel infotehnoloogia valdkonna juhtivad innovaatorid, näiteks: digitaalse transformatsiooni, tarkvaraliselt defineeritud andmekeskuste, hübriidpilve, konvergentse taristu ning turvalahenduste teemadel. Dell saavutab ühtlasi 81% aktsiaportfelliga enamuspositsiooni praegu EMC omanduses oleva VMware osas, kuigi viimane jääb sõltumatuks börsiettevõtteks. Tehingu väärtuseks on 67 miljardit USD, mis on ajaloo kõige suurem tehnoloogiaettevõtete vaheline tehing. Dell lahkus börsilt 2013. aasta oktoobris, kui Michael Dell, ettevõtte asutaja ja tegevjuht, firma erastas ning tekitas enda sõnul olukorra, kus Dellist sai "maailma suurim start-up ettevõte". Põhjuseks tookord eesmärk viia ellu pikaajalist digiajastu strateegiat ja pakkuda klientidele kiiresti muutuvas maailmas vajaduste-põhiseid innovatiivseid lahendusi, mitte sõltuda kvartaalsete tulemustest jälgimisest aktsionäride jaoks. Nüüd, liites Delli juhtivale positsioonile serverite ja serverruumi lahendustes EMC kogemuse andmemassiivide ning seonduva tarkvaraga, tekib olukord kus Dellil on käes kõik kaardid saada väga suure edumaaga globaalseks juhtivaks strateegiliseks IT-taristu tehnoloogiaettevõtteks. Ühtlasi on koos lihtsam astuda vastu Amazon’i, Microsoft’i ja Google’i agressiivselt kasvavale pilveplatvormi kasutusele. Dell on kasvatanud USAs oma pantentide arvu hämmastava 8000-ni ning näeb ühe suure võimalusena jäljendada EMC's hästi praktiseeritud uute tehnoloogiate inkubatsiooni meetodit (uusi tehnoloogiaid ei lansseerita nö beta-versioonidena, vaid hoitakse arendusfaasis, kuni need on lõplikult valmis) ning laiendada seda üle kogu Delli tootevaliku.

Tänaseks on teavitusest möödunud 1 kuu, mis on vahepeal juhtunud?

Vaieldamatult  tekitas see uudis maailmas palju suminat ning intriige, küsimärke ja rõõmuhõiskeid. Koheselt hakati spekuleerima, kas sellise massiivse konsolideerimisega saadakse hakkama ning kuidas see mõjutab seniseid EMC kliente. HP tegevjuht Meg Whitman kommenteeris sisemises memos töötajatele, et see on ainult vesi HP veskile kuna Delli liitumine EMCga toob kaasa mitme-aastase üleminekuperioodi ja piisavalt segadust, kuigi ei saa ka tähelepanuta jätta fakti, et HP ning EMC kõnelused nurjusid ning suhted HP'ga jahenesid kiire tempoga peale seda kui Dell alustas EMC'ga esialgseid vestlusi. Oracle asutaja ja tegevjuht Larry Ellison õnnitles Delli tehingu õnnestumise eest ("They are all going to make billions of dollars," Ellison said. "Michael is going to make billions personally. So hats off to them. Its a fabulous, fabulous deal.") ning avaldas samal ajal kahetsust, et nad ise EMC'd ei ostnud. Ühtlasi tekkisid arutelud, kes keda järgmiseks ära ostab, et olukorda tasakaalustada ning millised ühinemised on üleüldse järgmise aasta perspektiivis realistlikud, mis võiksid IT taristu turule uusi huvitavaid turbulentse tekitada.

Viljar Vaht  |  MAX 123 müügidirektor:
Klientide esimene reaktsioon.
Kliendid jagunevad suuresti kahte lehte. Ühed, kes on juba kasutanud Delli ja/või EMC'd või mõelnud selle peale, on saanud positiivset innustust astuda konkreetsemaid samme Delliga koostöö alustamiseks. Teised, eeskätt ainult EMC kasutuskogemusega, tunnevad muret, millised tooteperekonnad jäetakse alles ning millised lõpetatakse, sest nii Dellil kui EMC'l on üsna suures osas kattuvaid tooteid. Hoolimata väljakutsete iseloomust ja suurusest on kõik nõus, et samm oli julge, pigem positiivse mõjuga arvestades Michael Delli visiooni ja otsusekindlust ning sunnib konkurente samas valdkonnas tõsiselt pingutama.
Meie nägemus.
MAX 123 näeb selles võimalust kasutada tekkinud olukord ära oma klientide huvides. Koos Delliga saab muuta uued innovatiivsed tehnoloogiad oma klientidele veelgi käepärasemaks. Kuigi väga reaalsete sammudeni läheb veel vähemalt aasta, oleme näinud varasemalt nii EMC kui Delli lahenduste erinevaid külgi ning need ühte liites tekib kindlasti hea sünergia. Ootame põnevusega, milliseid integratsioonivõimalusi, lisaks juba olemasolevatele, toob lähedam koostöö VMwarega Delli serverite perekonda. Andmemassiivilahendustes on väga tõenäoline, et low-end tootevalik muutub funktsionaalsemaks ja autonoomsemaks aga säilitab oma mõistliku hinnataseme. Delli ja EMC ühinemine tekitab kindlasti peavalu Ciscole, kelle UCS (Unified Computing Solution) on seni kasutanud EMC andmemassiive aga ka kõigile teistele konkurentidele, kes VMware virtualiseerimisplatvormi on mingil kombel enda pakkumistesse integreerinud.
Detsembri keskpaigaks on möödas 2-kuuline ooteaeg, kui EMC on kohustatud ootama ka teiste võimalikke pakkumisi ostutehingule. Kui kõik läheb hästi (ja miks ei peaks, sest analüütikud on seni olnud kõik positiivselt meelestatud), prognoositakse tehingu lõpuajaks 2016. aasta augustit - "that's when the fun begins".
Meie ootame tehingu jõustumist igatahes seni veel hillitsetud innu ja suurte lootustega!