Delli blade-serverid kallutavad vaekausi oma kasuks

Delli M1000e blade-süsteem üllatab uudsete ketaste, parema haldamise, modulaarse I/O ja 40G väljundiga

Allikas: Paul Venezia, www.infoworld.com, 06.09.2012

Nähtavasti on Dell tegus olnud, eriti blade-serverite vallas. Aastal 2010 kirjutasin ülevaate Delli PowerEdge M1000e serverikorpusest ja blade-serveritest ning HP ja IBM-i konkureerivatest blade-süsteemidest, ja üldmulje jäi väga hea. Madalama hinna juures olid Delli blade-serverid sama kiired ja hallatavad kui teised, kuid eri tüüpi blade-servereid oli korraliku võrdluse jaoks liiga vähe. Paar aastat võib muuta nii mõndagi. Aastal 2010 oli Dellil pakkuda mõned blade-serverite tüübid, kuid ei enamat. Olemas olid kahe- või neljaprotsessorilised blade-serverid, kuid puudusid kõrgema tihedusega, virtualiseerimiskesksed või salvestamisotstarbelised blade-serverid. Nüüd on need võimalused olemas ja saadaval samas 10-ühikulises M1000e korpuses. Puhtalt riistvaralisest vaatepunktist on Delli PowerEdge M1000e muljetavaldav süsteem. Oluliselt mitmekülgsemad individuaalsete blade’ide valikud – muuhulgas uudsed kõrgtihedusega PowerEdge M420, muljetavaldav PS-M4110 salvestus-blade-server ja Force10 MXL 10G/40G blade-serveri kommutaator – pakuvad enneolematult paremat paindlikkust ja skaleeritavust. Kuid lisaks sellele on Dell lihtsustanud ka administreerimist, kasutades sirgjoonelisi ja funktsionaalseid haldustööriistu, mis annavad M1000e-le lisaväärtust. Force10-e kommutaatorihalduse integreerimine on veel arendusjärgus ja Dellil on ikka veel ees ülesanne tagada mitme korpuse tsentraliseeritud haldus. Samas on Dell suutnud luua juba väga tasakaaluka blade-serverite süsteemi.

SAN - väike hiiglane

Delli uutest blade-serveritest väärib uhiuus EqualLogic PS-M4110 salvestus-blade-server põhitähelepanu. See on poolekõrguseline, topeltlai blade-server, mis sisaldab 14 2,5-tollist ketast ja kaht liiasusega kontrollerit, mis on ühendatud kommuteerimisvõrguga läbi kahe integreeritud 10G liidese, üks kontrolleri kohta. Hoolimata oma väikesest jalajäljest on tegu täisfunktsionaalse EqualLogic iSCSI SAN massiviga, mis pakub samu võimalusi nagu täissuuruses PS4100 massiivid. PS-M4110 salvestus-blade-server kasutab sama riistvara ja draivereid kui väline massiiv. Seetõttu on server juhitav osana olemasolevast EqualLogicu grupist, mis võib koosneda kuni 16-st eritüüpi EqualLogicu massiivist, eelduseks on, et sinna hulka kuuluvad 6100-seeria massiivid. Muul juhul on 4000-seeria massiivi piiriks kaks grupi kohta. EqualLogic PS-M4110 salvestus-blade-server avaneb sahtlina, paljastades 14 käigultvahetatavat ketast ja käigultvahetuse kontrollerid, mille sisestamine ja eemaldamine toimub ülevalt. Esipaneelil on rida valgusdioode, mis annavad hea ülevaate iga ketta ja kontrolleri seisundist, avatud sahtli korral näete seisundit iga ketta ja kontrolleri peal olevast valgusdioodist.

Testimiskeskuse punktid

See koodnime Colossus kandev väike elukas suudab pakkuda kuni 14-terabaidist puhast salvestusmahtu tänu 14-le 1-terabaidisele SAS-kettale, kuid kasutada võib ka astmelist lahendust, milles on viis SSD- ja üheksa SAS-ketast. Lisaks on võimalik ühte M1000e korpusesse mahutada kuni neli PS-M4110 salvestusmassiivi, hõivates kaheksa pesa, kuid jättes kaheksa pesa arvutus-blade-serveritele. On oluline välja tuua, et erinevalt muude tootjate mõnedest salvestus-blade-serveritest ei ole PS-M4110 loodud otseühendamiseks kõrvalasuva blade-serveriga DAS-lahendusena. Tegu on täisfunktsionaalse iSCSI SAN massiiviga, mis ühendub võrguga täpselt nagu iga teinegi iSCSI SAN.

Rikkalik valik blade-servereid

Lisaks Colossusele lisas Dell valikusse hulgaliselt arvutus-blade-servereid. Põhiliseks blade-serveriks on ilmselt PowerEdge M520. See on kahesokliline poolekõrguseline blade-server, mis on loodud üldiste virtualiseerimise ja ärirakenduste ülesannete jaoks. See sisaldab kahte Intel Xeon E5-2400-seeria protsessorit, kuni 384 GB muutmälu 32 GB DIMMidega 12 DIMM pesas, ja nelja gigabitise võrgukontrolleriga, lisaks saab lisada kuni kaks vahepealset I/O-kaarti, nt Fibre Channel või 10G Ethernet. Ees on kaks käigultvahetatavat 2,5-tollist SAS kohta, kuigi M520-l on ka kaks sisemist SD-kaarti, mida saab kasutada integreeritud hüperviisori jaoks, jättes ära vajaduse füüsiliste ketaste järele.

Sarnaselt kõikidele teistele blade-serveritele on M520-l integreeritud iDRAC-kaughoolduskaart, mis võimaldab kaugligipääsu blade-serveri konsoolile ja pakub arvukaid haldusvõimalusi.

Järgmiseks on M520-e suurem vend, M620, mis on vormilt põhimõtteliselt sama, kuid pakub rohkem "hobujõudu" tänu Inteli E5-2600-seeria protsessoritele, kuni 768 GB muutmälule ja kahele integreeritud 10G Ethernet liidesele. Sarnaselt M520-le saab I/O-d täiendada ühe või kahe vahepealse I/O kaardiga, seega saate soovi korral kasutada kuute 10G liidest, või nelja 10G ja kahte Fibre Channel või InfiniBand liidest. Ütlematagi selge, et selline I/O kogus on rikkalik.

Soovides suuremat võimsust, peame vaatama M820-e poole. See on tõsise jõudlusega täiskõrgusega, neljasokliline blade-server. See töötab Inteli E5-4600-seeria protsessoritel, võimaldab kasutada kuni 1,5 TB muutmälu ja pakub kahte kahepordilist 10G liidest. Ees on neli 2,5-tollist käigultvahetatavat SAS-kohta, lisaks on ruumi neljale vahepealsele I/O kaardile; selle blade-serveriga saate tõesti võrgu- ja salvestusjõudluse I/O-d maksimaalselt kasutada. Vahepealsed kaardid pole mitte ainult vahetatavad, need töötavad kõikide blade-serveritega. Kõikide blade-serverite mudelitega saab kasutada samu kahepordilisi 10G, Fibre Channel ja InfiniBand kaarte. M820 on suur blade-server, mõeldud suurte, tugevalt lõimitud ja muutmälu nõudvate koormuste jaoks.

M610x on üks huvitavamaid blade-servereid. See on loodud nišitooteks, kuna see sisaldab kahte täispikka PCIe laiendusporti, kaardi servad on eest ligipääsetavad. Jõudluse poolelt pakub M610x-l kaht Intel "Westmere" 5600-seeria protsessorit, kuni 192 GB RAMi ja kaht gigabitist võrgukontrollerit.

Kuid selle blade-serveri eripäraks on PCIe pesad. Need pakuvad tuge kahele PCIe graafikaprotsessorile nt VDI-rakenduste jaoks või igale ühilduvale PCIe kaardile, nt RAID-kontrollerid vms. Kuna kaardi servale pääseb ligi blade-serveri eest, saab need blade-serverid ühendada väliste salvestusmassiividega. Seda ei nõuta küll sageli, kuid kui tarvis läheb blade-serverit, mis sisaldab PCIe kaarte, siis on M610x just õige lahendus.

Valikus on ka M910, mis pakub nelja 8-tuumalist või 10-tuumalist Intel Xeon protsessorit, kuni 1 TB RAM-i 32-pesa abil ning kahte 2,5-tollist käigultvahetatavat kettakohta. Sarnaselt teiste blade-serveritega toetavad I/O võimalusi samad vahekaardid ning on olemas 1G, 10G ning Fibre Channel pordid, lisaks kahepordiline InfiniBand moodul.

AMD poolelt on olemas blade-server M915. See on veel üks täiskõrgusega blade-server, mis sisaldab nelja 16-tuumalist AMD Opteron protsessorit, pakub kuni 512 GB RAM-i ning kaht 2,5-tollist käigultvahetatavat kettakohta ees. Selle blade-serveri I/O jõudlus on märkimisväärne, kuna võimaldab käitada kuni tosinat 10GB Etherneti porti. Samas tundub, et 512 GB maksimaalset vahemälu on vähe.

EqualLogic PS-M4110 blade-server sisaldab 14 2,5-tollist SAS-ketast või viite SSD-d ja üheksat SAS-ketast. M1000e korpus mahutab nelja PS-M4110 blade-serveri massiivi, jättes kaheksa pesa arvutusjõudlus-blade-serverite jaoks.

Viimane, Delli PowerEdge M420, võib olla neist kõigist parim ja huvitavaim. See on veerandkõrguseline, kahesokliline blade-server, asudes täiskõrgusega korpuses, mis sisaldab nelja sellist väikest, vertikaalselt asetsevat blade-serverit. Igal M420-l on üks või kaks Inteli E5-2400-seeria protsessorit ja kuni 192 GB RAM-i, kuid ainult kuus DIMM-pesa - kolm protsessori kohta - lisaks puudub võimalus kasutada kõvaketast. Kohalikuks salvestuseks kasutatakse kas kahte käigultvahetatavat 1,8-tollist SSD-d või integreeritud SD-kaarte hüperviisori jaoks.

M420-l on kaks integreeritud 10G liidest ja võimaldab kasutada üht vahepealset I/O kaarti, seega saab selles veerandkõrgusega blade-serveris kasutada nelja 10G liidest. Selle asemel võite kasutada ka kahte 10G liidest ja kahte 8Gb Fibre Channel või InfiniBand liidest. See on palju I/O-d sellises väikeses mahus.

Veidi üllatuslik on nende blade-serverite hulga piirangu puudumine. Ühte korpusesse võite mahutada 32 sellist väikest serverit. Seega asuks üheks korpuses 64 kaheksatuumalist protsessorit ehk 512 tuuma. Kui kulutada raha RAM-i maksimaliseerimisele 32 GB DIMMidega, saate neile tuumadele lisada üle 6 TB muutmälu. See on võimas jõudlus väikese ruumi peale.

Veerandkõrgusega PowerEdge M420 blade-serverid võimaldavad mahutada tervelt 64 CPU-d ja suure hulga I/O-d ühte M1000e korpusesse.

Piirangutest vaba

M1000e korpuse I/O ühilduvus on sama mitmekülgne kui blade-serverite valik, oluliselt tänu just Force10 Networksi ostule Delli poolt [4]. Tavalisele 1G vahepunktile, seni saadaolnud Dell PowerConnect ja Cisco I/O kommutaatorimoodulitele, lisas Dell Force10 MXL I/O kommuteerimismooduli, mis pakub 32 integreeritud 10G liidest ja kahte välist 40G liidest kahe FlexIO moodulipesaga täiendava 10G fiiber- või vasklaienduse jaoks. See on Delli jaoks oluline areng, määrava tähtsusega on 40G üleslingid nendest kommutaatoritest. Lisaks saab ühildada kuni kuus sellist kommutaatorit, võimaldades mitme korpuse kommuteerimist konsolideerida ja tsentraalselt hallata.

Samas puudub veel täielik MXL-i ja korpuse integreerimise tugi. Kuigi kommutaatorid käituvad ootuspäraselt, esindavad nad oma sisemisi 10G liideseid üldistavalt -- nt TenGigabitEthernet 0/1, TenGigabitEthernet 0/2 jne -- ja puudub lihtne võimalus vastandada neid porte blade-serveritega, millega nad ühendatud on. Näiteks kui te tahte seadistada 10G porti teise 10G liidese jaoks M620 blade-serverile 7. pesas, vajate tabelit, et aru saada, milline liides vastab millisele MXL-is. Kui ülesandeks on seadistada nelja või kuut 10G liidest blade-serveri kohta või täielikult täidetud korpuses, mis sisaldab 32 M420 blade-serverit 64 10G liidesega, muutub see ülesanne ruttu keeruliseks.

Läheb tarvis tõhusamat integreerimist kommuteerimismoodulite ja korpuse enda vahel, et pakkuda vastandamist kommutaatori CLI piires. Võrguadministraatorid ei soovi vaadata tabeleid, et saada teada, millist porti nad peavad seadistama.

Kui see kõrvale jätta, on Delli PowerConnect M8024 moodul saadaval 16 integreeritud 10G pordiga ja kuni kaheksa välise pordiga, kui kasutada moodulis FlexIO pesasid. Olemas on 4Gb ja 8Gb Fibre Channel moodulid, kaasa arvatud Brocade M5424, kaks InfiniBand moodulit QDR (Quad Data Rate) ja DDR (Double Data Rate) toega ja lihtsamad 1G kommutaatorid. Lisaks on olemas vahemoodulid 10G, 1G ja Fibre Channel portidele.

Dell lisas kommutaatorist sõltumatu partitsioneerimise ehk NIC partitsioneerimise funktsiooni, mis võimaldab koondada iga blade-serveri 10G liidesed nelja loogilisse liidesesse selliselt, et igale loogilisele liidesele saab määrata erinevad teenusekvaliteedi ja prioriteetide reeglid. Operatsioonisüsteem näeb mitut sõltumatut liidest, mis on kõik 10G liidese alamjaotused, võimaldades administraatoritel määrata NIC-tasandil ribalaiust erinevatele teenustele. See on teretulnud lisa, mis puudus varasematest Delli lahendustest.

Terviklik blade-serverite haldus

Lisaks uute Force10-põhiste kommutaatorite haldamisele on M1000e terviklik haldusvõimaluste kogum vägagi ulatuslik. Dell on suure osa tähelepanust suunanud kõrgema tihedusega blade-serverite korpuste haldusele ja võtnud tarvitusele meetmed, mis vähendavad blade-serverite infrastruktuuriga seotud korduvaid töösamme.

Tõhustades iDRAC kaughalduse protsessoreid igas blade-serveris ja Dell CMC (Chassis Management Controller) tööriistu, muudab M1000e lisaks sellised tüütud tööülesanded nagu mitme BIOSi uuendamine kergemaks ning võimaldab väga lihtsalt näidata iga blade-serveri kohta spetsiifilist infot. Ühe klõpsuga saate avada kuva, mis sisaldab igat püsivara versiooni kogu serveris, kaasa arvatud installeerimise kuupäev; teine klõps näitab infot iga riistvarakomponendi kohta alates individuaalsetest DIMMidest kuni PCI-siini andmeteni välja. See on ülimalt kasulik.

Delli korpusehalduse kontroller toob vahetult teieni blade-serveri info ja alarmid.

Täiendavalt on olemas korrapäraste riistvarainventuuride ja garantiiseisundi kontrollide tingimused. Lisaks sellele võib lõppseadmetele jaotatava püsivara uuenduste allikas olla kohalik või pärineda Delli FTP-teenusest.

Asja mõtteks on tagada võimalikult sujuv protseduur, võimaldades administraatoritel planeerida püsivara uuendusi mitme eraldiasetseva serveri ulatuses, automatiseerides lõppseadme hooldusrežiimi lülitamist (eeldusel, et tegu on virtualiseerimise lõppseadmega), uuenduste rakendamist, taaskäivitamist ja lõppseadme tagasi klastrisse toomist. Üksikserverite puhul on taaskäivitamine jätkuvalt vajalik, kuid ka seda saab automatiseerida.

Dell lisas mitme korpuse halduse meetodi, mis võimaldab seadistada CMC ühenduma teiste korpuste CMC-dega ja liikuda sellele halduskonsoolile ühe klõpsuga. Siiski pole tegu tõelise mitme korpuse haldusega; puuduvad võimalused hallata ühest ja samast konsoolist vahetult mitut korpust. Kuid sõltumatute halduskonsoolide ühendamine on samm õiges suunas.

Lisaks pakub Dell vahetut VMware’i integreerimist, kasutades virtuaalmasinat ja pistikprogrammi vSphere kliendile. Masin haldab andmesalvestuse ja jaotamise ülesandeid ning pistikprogramm võimaldab administraatoritel kasutada vSphere klienti riistvara ülesannete haldamiseks ja erinevate süsteemiseisundite elementide kontrollimiseks.

Kõik see tuleb Delli iDRAC-ga põhilise "Express for Blades" litsentsiga. Erinevalt põhilisest serverikappide iDRAC litsentsist võimaldab blade-serverite põhiline litsents graafilist konsoolijuurdepääsu. Aastaid pakkus Dell graafilist konsoolijuurdepääsu põhilise iDRAC litsentsi kaudu, sellal kui HP nõudis täiendavat litsentsi. Nüüd järgib Dell serverikappide puhul HP eeskuju. Õnneks jättis Dell alles graafilise konsoolijuurdepääsu blade-serverite põhilise iDRAC litsentsitingimuste piires.