EPL Forte: Juhtub harva, et mõni seade ongi nii hea, kui tootja lubab. Delli sülearvuti XPS 13 aga on.

Kui otsida võimalikult uute sülearvutite hulgast õhukest, hea akukestvusega ja igapäevatööks sobivat masinat, siis Apple’il on MacBook, Asusel ZenBook, Lenovol Yoga Book, Aceril Swift, HP-l Spectre ja Dellil XPS. Kui aga valida neist parima hinna ja kvaliteedi suhtega seade, millel on piisavalt jõudlust, ühenduspesi ja ka akukestvust, jääb sõelale Dell XPS 13.

Ekraani ääred on plastist, märkimisväärselt uuenduslik on nende väiksus, tänu millele moondub 11-tolline sülearvuti 13-tolliseks.

Dell pole XPS-arvuteid valmistades lähtunud Apple’i täisalumiinium- ega paljude teiste tootjate plastkorpustest. Väline osa (kaas ja alumine pool) on küll alumiiniumist, aga klaviatuuri ümbritsev ala on süsinikkiust. See pole sülearvutites kuigi levinud, kuid minu arvates sobib sinna väga hästi. Süsinikkiud on midagi plasti ja alumiiniumi vahepealset – stiilne ja tundub päris kvaliteetne. Käed ei hakka kirjutades higistama ja kui arvuti on külmas seisnud, siis pole klaviatuuri ümbritsev ala ebameeldivalt külm ega lähe ka aktiivselt kasutades kuumaks.
Veebikaamera jaoks pole ekraani kohal ruumi, mistõttu leiab selle alt vasakult, mis on väga halb asukoht.

Ekraani ääred on plastist, märkimisväärselt uuenduslik on nende väiksus, tänu millele moondub 11-tolline sülearvuti 13-tolliseks. Sellised ääred on ka väga kenad, kuid ühe ohverdusega: veebikaamera jaoks pole ekraani kohal ruumi, mistõttu leiab selle alt vasakult, mis on väga halb asukoht. Eriti kahju on, et kaamera pole all keskel, kus asub Delli logo. Kuid kui veebikaamera järele tihti vajadust pole, saab vähesed videokõned tehtud. Parima tulemuse saab, kui arvutit käes ja näost veidi kõrgemal hoida. Kui arvuti seisab laual, siis näeks teine kõneleja peamiselt su lõuga.

Üks parimaid klaviatuure

XPS 13-l on üks parimaid sülearvuti-klaviatuure, mida proovinud olen. Nii kompaktse seadme kohta on see üllatavalt mugav, sest klahvide liikumine on kindel ja tundub pikemana, kui tegelikult on. Samal ajal pole see aga liiga raske nagu Aceri uusimatel mudelitel Swift 7 ja Spin 7. Märkimisväärne on ka klaviatuuri valge valgustus, mis pakub kolme heledusastet. Klaviatuuri juurde kuulub muidugi puuteplaat, mis on keskmise suurusega ja tundub täpselt paras. Windowsi arvuti kohta on see hea – pind väga sujuv, klõpsamine hea, mitme-sõrme-liigutused toimivad väga hästi –, aga mitte päris Apple’i arvutite omadega võrreldav.
Kuigi selle artikli jaoks järele proovitud XPS 13 baasmudel maksab vähem kui Apple’i MacBook ja uued MacBook Pro soodusmudelid, on selle ühenduste valik palju mitmekesisem. Apple’i üheainsa USB-C pesa vastu on pakkuda nii USB-C (saab kasutada adapteriga tavalise USB või HDMI ühendusena või laadimiseks) kui ka kaks tavalist USB pesa. Loomulikult on olemas heliväljund ja siis veel kaks haruldust, mida tänapäevastes sülearvutites tihti ei näe.
Kui arvutit pole vaja tihti kasutada, saab akuseisu näha seda käivitamata.

Esiteks tavamõõdus SD HC/XC mälukaardipesa, kuhu kaart küll tervenisti sisse ei mahu, kuid ühendus on foto- ja videohuvilistele väga vajalik ja mugav, sest USB mälukaardilugejat pole vaja kaasas kanda. Teiseks neljast tulukesest ja nupust koosnev aku laadimise märgusüsteem küljel. Kui nupule vajutada, kuvavad tuled, mitu protsenti akust laetud on. Kui arvutit pole vaja tihti kasutada, saab akuseisu näha seda käivitamata.

Laadida saab USB-C kaudu, aga kaasas on ka Delli ümmarguse otsikuga laadija. Sellel on kahjuks vahelduvvooluadapter, mis läheb laadimise ajal päris kuumaks. See võiks olla europistiku küljes nagu Apple’i mudelitel. Õnneks on aku nii hea, et seda polegi vaja kuigi sageli laadida.

6000 mAh aku pole sülearvuti kohta rekordiline, kuid selle reaalne kestvus on imeline. Igapäevakasutuses, mis hõlmas peamiselt veebilehitsemist, aga ka videote vaatamist, kestis see muljet avaldavad kümme tundi, kusjuures ekraani heledus oli 75%. Kui mänge jooksutada, kestab aku ilmselt kolm kuni kuus tundi.

Kõlarid on külgedel

Kõlarite puhul meeldib kõige rohkem, et need on paigutatud arvuti külgedele, mitte alla, nagu paljud tootjad arusaamatul põhjusel teevad.
XPS 13 on tavakasutuse juures mõlemalt poolt kogu aeg mõnusalt jahe, aga juba mängu käivitamisega hakkab üsna soojaks minema. Samuti käivitub ventilaator, mis pole eriti vaikne, kuid ka mitte kõige valjem. Meeldiv on seegi, et kui mängude või näiteks videotöötlusega ei tegele, siis ei tööta ventilaator kunagi ja arvuti ei muutu isegi soojaks.
Veebikaamera ja ventilaator on peamised nõrkused, kuid see on nii õhukese sülearvuti puhul paratamatu.

Kokkuvõttes on XPS 13 muljet avaldav sülearvuti, mis suudab nii madalama hinna kui ka rohkemate ühenduste abil konkurentsi pakkuda MacBookile ja MacBook Pro soodusmudelitele. Veebikaamera ja ventilaator on peamised nõrkused, kuid see on nii õhukese sülearvuti puhul paratamatu. Kui 1200 eurost kahju pole, siis on see suurepärane, kvaliteetne ja kena arvuti igapäevatööks.

Dell XPS 13 vs. lähikonkurendid

Apple’i MacBookil ja Asuse uusimal ZenBookil on ainult üks USB-C pesa, XPS 13 pakub peale selle kaht tavalist USB-pesa.
Lenovo X1 (Yoga) pakub küll parema eraldusvõimega QHD ekraani ja tänu hingedele saab seda muuta tahvelarvutiks, kuid hind on 300 eurot kallim ja aku kestab vähe.
Aceri Swift 7 pakub lausa kaht USB-C ühendust, aga aku ja klaviatuur jätavad soovida ning seade on rekordõhukese korpuse tõttu painduv, mis paraku on halb omadus.
HP Spectre’i uusim versioon on kulukas ega ole Eestis müügilgi.

Teised valikud XPS-seeriast

XPS 13 9560 baasmudel on mulluste XPS-ide seas praegu väikseim ja atraktiivseima hinnaga. Sel on seitsmenda generatsiooni Kaby Lake’i i5 protsessor, 8 GB muutmälu ja 256 GB SSD-seade. Ekraan on mittepuutetundlik ja täiskõrglahutusega. Sobib tavakasutajale, kes tahab eelkõige kestva akuga arvutit. Igapäevaseks dokumenditööks, surfamiseks, filmivaatamiseks ja lihtsamaks meediatöötluseks või mängimiseks sellest piisab.

Saadaval on ka sama välimuse, aga võimsama i7 protsessoriga mudel. Kolmandas ja kalleimas valikus on 3200 x 1800 piksliga puutetundlik ekraan, 16 GB muutmälu ja 512 GB SSD. Tasub aga tähele panna, et XPS 13-le üle kahetuumalist HQ tähisega protsessorit ega eraldi graafikakiipi tellida ei saa. Kes tahab sarnast välimust, aga võimsamat ja suuremat arvutit, neile sobivad XPS 15 mudelid.

Allikas: http://epl.delfi.ee/news/forte/delli-sulearvuti-xps-13-piht-on-ohuke-ja-aku-kestab-kaua?id=77598086