Kas ehitada ettevõttesse wifi- või kaabelvõrk?

Panime pead kokku ja tegime lihtsa näidisprojekti, et aru saada, milline võrk on mõistlikum ja soodsam kontorisse ehitada - kas WiFi- või kaabelvõrk. Võtsime näidiseks kontori, ühel korrusel, põrandapinnaga 1029 m2. Kontoris on kokku 7 kabinetti, kus istub vastavalt 2-6 töötajat, koosolekute ruum 14-le inimesele ja kööginurk. Toad on omavahel eraldatud kas kipsseina või klaasiga ning omavahel läbikäidavad. Eesti mõistes „tüüpiline kontor“. Panime sinna tööle 36 inimest, mis vastab Eesti väiksemale keskettevõttele.

Nüüd tuleb kontor „ära võrgutada“, et töötajad saaksid teha oma igapäevast tööd. Mõtlesime, et tegemist võiks olla IT-firmaga, mis pakub erinevaid IT-alaseid konsultatsioone ja riistvaralisi lahendusi aga see võiks vabalt olla hoopis raamatupidamisfirma, sest tegelikult vahet ei ole, mis firmaga tegu. Oluline on see, et vajatakse kiiret ja stabiilset sisevõrku oma igapäevaseks toimetamiseks.

Mis võrk ehitada? Kaabel või WiFi? Või hoopis mõlemad?

Passiivvõrgu kalkuleerimine.

Kuna töötajaid on 36, siis iga töökoha juurde on vaja vähemalt 2 korda RJ45 arvutipesa (üks arvutile ja teine telefonile). Vaja on vedada igasse töökohta kaabel, milleks valisime Cat6 vaskkaabli. Kuna töökohti on palju, siis kaableid vedelema ei jäeta, paneme kaablid kõik kenasti karbikutesse. Kaablit arvestasime kokku 2800 meetrit ja karbikuid 70 meetrit. Karbikutesse on vaja ka arvutipesasid ning nende arv vastavalt töökohtadele on 74 tükki.

Nii… töökohtadega oleme kenasti ühele poole saanud. Nüüd on vaja seadmekapp sisustada. Sinna tuleb panna patch-paneele 74 töötaja tarvis, mis teeb 4 patch-paneeli ja vastavalt 74 patch-kaablit. Lisaks sellele on vaja ka kahte 48-pordist switch’i, milleks valisime Delli uue toote Dell Networking X1052 ning ruuterit. Tavaliselt on ruuter juba teenusepakkuja poolt olemas, seega me seda oma hinnakalkulatsioonis ei arvesta.

Meie kalkulaator arvutas kokku kohtvõrgu maksumuse ning sai summaks 4231 €, mis teeb ühe töökoha hinnaks 118 €. Saadud kalkulatsioon sisaldab ainult materjale ning aktiivseadmeid. Arvestatud ei ole paigaldusele kuluvaid töötunde. Eeldatavasti võtab paigaldus aega umbes 4 tööpäeva.

Selge… kaabeldusega seotud kulutused on eeldatavasti teada, nüüd võtame ette WiFi-lahenduse, mis tagaks kõik firma sisevõrgu vajadused.

WiFi-võrgu kalkuleerimine

Alustuseks tegime kohapeal ära WiFi mõõdistamise. Kontori saab kaetud kahe Ruckus R300 seadmega. Mõtlesime, et mõistlik oleks WiFi-võrku keskselt hallata ja meie „näidis-firmal“ on plaanis kunagi ka ettevõtet laiendada korruse võrra kõrgemale. Lisasime kalkulatsiooni juurde Ruckus ZD1205 kontrolleri, mis sisaldab endas juba 5 Access Point’i (pääsupunkti) litsentsi. Seadmekappi on vaja ka PoE switch’i, mis annaks juurdepääsu maailmale ning paigaldatavatele AP-dele voolu. Selleks valisime Delli portfellist uue X-Seeria 8-pordise PoE switch’i Dell Networking X1008P. Kui hinnad kokku lõime, siis saime kogu kuluks 2471 €, mis teeb ühe töökoha hinnaks 69 €. Sellise võrgu suudame ise tööle panna poole päevaga! Ja kui ettevõttel on laienemisplaanid korrus kõrgemale, siis on vaja juurde soetada ainult WiFi AP-d.

Järeldus

Lihtne… vaadates kahte hinda, siis WiFi-lahendus annab tubli kokkuhoiu mitmel moel. Töökohti saab vajadusel hõlpsasti liigutada, ka sinna, kus pole seinapistikuid. IT-mees käib korra kohal, seadistab võrgu firma vajadustele vastavaks, edasise seadistuse jaoks ei pea tänu keskhaldusele ise kohale tulema. Ning… suurema osa asjadega saab meie edukas „näidisfirma“ kenasti ise hakkama.

WiFi-võrk on tulevik!