Kui kasutate Microsofti äritarkvara platvormi

Microsoft on viimastel aastatel teinud tõsist tööd kõigi oma peamiste teenust pilvekõlbulikuks tegemisel ja tõepoolest on kasulikum ja odavam neid niimoodi ka kasutada (st – nagu korduvalt korratud – kui sa kasutad suhteliselt standardset tarkvara ja sul on inimesi, kellele on vaja tagada kaugligipääs; olukord on teine, kui sa töötad sisuliselt ainult napi väliskanaliga sisevõrgus).

MAX CLOUD-keskkonnas pakume järgmisi Microsofti teenuseid:

  1. Active Directory & Domain Controller
  2. Microsoft Exchange
  3. Microsoft SQL
  4. Majandustarkvarad: (AX, NAV)
  5. Microsoft Sharepoint
  6. Microsoft IIS

Active Directory & Domain Controller

Windows on alates serveri versioonist 2000 (Microsoft Windows 2000 Server) hallanud kõiki objekte, alates kasutajatest-kasutajaõigustest kuni kasvõi printeriteni nn Active Directorys (edaspidi AD); üksikasjadesse laskumata on Domain Controller (edaspidi DC) see serverarvuti, millel jookseb AD. Ilmselgelt on iga Windowsi kasutava ettevõtte arvutivõrgus mõistlik kasutada AD-d ja seega on loomulik alustada pilveteenuste kasutamist just DC-st.

DC on selles osas pisut erandlik, et oma võrgus võiks neid kindlasti olla mitu – DC-d suudavad omavahel AD infot vahetada ja kui üks ära kaob, jätkavad teised tööd, ilma et kasutaja seda märkakski; see on hea ka koormuse jaotamiseks (mis omab muidugi mingit tähtsust suures, tuhandete kasutajatega võrgus). Pilve muidugi pole neid rohkem vaja teha kui üks, edasise eest hoolitseb “pilv” (st teenusepakkuja) ise, küll aga oleks mõistlik jätta see suuremasse sisevõrku (kus DC varem oli) ka mingil kujul alles.

MS Exchange

Ehk Microsofti mailiserver, mis suudab veel paljusid muid asju, alates kalendri sünkroniseerimisest ja ruumide broneerimisest. Exchange server on üks asi, mida kindlasti tasub jooksutada pilves – kui välisühendus on maas, mailid niikuinii ei liigu (ja peab leppima sellega, mis viimati oma arvutisse sai sünkroniseeritud).

MS SQL

Microsofti SQL andmebaasi asetab Gartner IaaS (infra teenusena) osas turuliidri sektorisse; peale MS SQL-i tunnistatakse turuliidriks ainult Amazon Web Services. MS SQL on spetsiaalselt ette nähtud töötama koos Microsoft Azure pilvega (millel põhineb ka MAX CLOUD) ja sel on palju funktsioone, mis tagavad selle sünkronisatsiooni kohaliku pilvega või koopiaga ja külmad või kuumad reservid, mis tagavad töö jätkumise ka häirete puhul, ilma, et klient seda üldjuhul märkakski.

Axapta & Navision

Tegemist on keskmisele ja väikeettevõttele sobiva majandustarkvaraga, mis  võimaldab päris palju, alates klassikalisest raamatupidamisest kuni (erinevate lisamoodulite abil) kogu ettevõtte ERP-ni (ressursiplaneerimiseni) tulevikuprognoosidest ja logistikast lao ja tootmise juhtimiseni.

Need rakendused tunnevad end pilves väga hästi; mida see tarkvara teeb, jääb muidugi kliendi vastutada, meie vastutame selle eest, et see käib.

MS Sharepoint

Ettevõtte dokumendihalduskeskkond kõige laiemas mõttes. Dokumendihaldus erineb klassikalisest failiserverist esiteks muidugi versioonihaldusvahendite osas, teiseks – mis on palju tähtsam – võimaldab see defineerida töövooge ja määrata palju täpsemalt õigusi, kes mida ja millises tööetapis näeb. Lisaks muidugi on Sharepoint arendatud põhimõttel, et ükski kild infot ei tohi kaduma minna; tavakasutajal ongi üsna võimatu midagi jäädavalt kustutada, varukoopiatelt on ka suuremate “näpukate” tagajärjed taastatavad.

MS IIS

Microsoft Internet Information Services on paindlik ja võimas veebilahenduste platvorm, millel saab jooksutada igasuguseid veebilehti, -teenuseid ja -rakendusi, sellel töötab lai valik erinevaid keskkondi alates ASP.NET-ist PHP-ni, nii et MS IIS-il tunnevad end hästi ka nii Umbraco, WordPressi kui Drupali saidid.

Kokkuvõtteks

Microsofti litsentseerimispoliitika on üsna keerukas ja kuigi väga lihtne oleks võrrelda MAX CLOUDi renti spetsiaalselt väljaotsitud ebaotstarbekaima väljaostuga, pole see õiglane… mis sest, et mõned kliendid just seda kasutavad. Võrreldavatel tingimustel (nn karp [st pole seotud konkreetse rauaga], millele on lisatud nn software assurance [võib kasutada mistahes vanemat ja uuemat versiooni]) maksab Windows Server 2012 r2 näiteks 1570€ (kõik hinnad käibemaksuta) pluss kasutaja ligipääsulitsentsid (user CAL) 45€ tükk , MAX CLOUD-ist rentides 5€ kuu (user CALe pole eraldi vaja); üks terminalilitsents välja ostes 235€, meilt rentides 5,82€/kuu; Excange server 840€ pluss 105€ kasutaja kohta, meilt rentides 2,5€ kuu kasutaja kohta.

Tasub rõhutada, et MAX CLOUD pakub keskkonda, kus nimetatud teenused jooksevad, ja litsentside renti. See ei puutu sellesse, kuidas klient oma äri ajab, millised on ta andmed ja plaanid. See päästab oma infra rajamise kuludest ja annab kindlustunde, et serverikeskkond püsti püsib ja andmed on alles.