Mobiilne jõujaam

Ajakirjast [Digi]: Veiko Tamme imeline maailm

Mobiilne jõujaam - Dell Precision M4700

Kui üks mu tuttav arhitekt ostis endale tõelise monstersülearvutit, siis kasutasin võimalust seda ka proovida – ei hoia ju meie turu arvutifirmad nii kalleid mudeleid lihtsalt ilu pärast riiulitel tolmu kogumas ja pressile testi andmiseks.

Nimi Precision tähendab, et tegu on Delli tööjaamaga (Workstation): mobiilses klassis M-seeriad, lauaarvutite puhul Tseeriad. Mobiilses klassis on Dellil hetkel turul M4700 ja M6700 – esimene on 15,6tollise ekraaniga, teine, kolakam, aga 17,3tollisega. Nagu Dell väidab, on Mx700 arvutitest võimalik oma konfiguratsiooni tellides ehitada maailma võimsaimad mobiilsed tööjaamad.

Mis teeb ühest lihtsalt jõulisest sülearvutist tööjaama? Lauaarvuti puhul on asi lihtsam – see on põhimõtteliselt võimas servertüüpi arvuti, mis üldjuhul pakub ühe-kahe Intel Xeon või AMD Opteron protsessori jõudlust koos ECC veakorrektsiooni kasutavate mäludega. Serverist erinevalt on tööjaama emaplaat varustatud ühe või mitme kiireima PCI-Express siiniga profigraafikakaartide jaoks.

Sülearvuteid üldjuhul aga serveriprotsessoritega ei varustata ning ka mälud on neil tavalisest klassist – nii ongi peamiseks erinevuseks võimsa tavalise sülearvuti ja mobiilse tööjaama vahel kasutatav graafika.

Profid kasutavad rohelist

Kui mängureile sobivad jõujurakad kannavad pardal lisaks protsessorisse integreeritud graafikale lisagraafikakiipi ning sageli vaid graafikale mõeldud mälu ja need on tipp-GPUde mobiilsed versioonid, kas Nvidia GeForce GTX või AM Radeon HD (mobiilsel versioonil on tavaliselt veidi madalamad taktsagedused), siis tööjaamade graafikavalikuks on profi-GPU: Nvidialt Quadro ning AMD-lt FirePro.

Kui muidu käib rohelise ja punase hiiu vahel terav rebimine maailma kiireima kaardi tiitli nimel ning rekordiomaniku nimi vahetub mitu korda aastas, siis profialal on Nvidia juba pikemat aega kindel liider. AMD (õieti küll tema omandatud GPU-de looja ATI) ostis omal ajal jala profigraafika turu ukse vahele löömiseks ära firma Diamond koos tema üsna tuntud FireGL toodetega, siis vahendite puudus pole lubanud AMD-l siin vallas tiitlikrooni pärast jagelema hakata ning ta rahuldub (nagu CPU maailmas) odavate, kuid siiski piisavalt kiirete graafikakaartide loomisega.

Meie testialune oli 15tolline Dell M4700. Selle emaplaat on uusima profikiibistikuga QM77 ning protsessoriteks pakub Dell uusimaid Intel Ivy Bridge’e alates i5-3320 kuni röögatult võimsa i7-3940XM Extreme’ini välja. Neli mälupesa toetavad maksimaalselt kuni 32 GB RAM (DDR3-1600). Tuge leiab ka DDR3-1866, kuid maksimummahuks jääb siis vaid 16 GB. Massmälu jaoks saab kasutada kuni kolme „kõvaketast” (M6700-l kuni neli): üks tavaline 2,5tolline kettaseade, üks Mini-SSD ja üks 7 mm form factor 2,5tolline kettaseade spetsiaaladapteriga optilise seadme asemele. 2,5tolliseid seadmeid saab kasutada kas eraldi või luua neist RAID-0 kiiruse või RAID-1 andmeturvalisuse jaoks. Loomulikult saab suuri tavalisi HDDsid (või RAIDe) Mini-SSD ja IRST (Intel Rapid Storage Technology) abil veelgi kiirendada.

Nüüd siis peamisest, graafikast. M4700 mudel pakub kolme võimalust: AMD FirePro M4000 Mobility Pro 1 GB ning Nvidia Quardo K1000M 2 GB ja Quadro K2000M 2 GB. M6700 valikud ulatuvad aga kuni Quadro K5000M 4 GB graafikani, mis aga lisaks hinnale 2234 eurot. M4700 korral aga tasub (kui juba tööjaama osta) valida K2000M, sest hinda lisanduks vaid 227 eurot.

Üllatav on aga asjaolu, et nii kallitele arvutitele pakub Dell 15,6tolliseid ekraane, mille eraldusvõime algab 1366 x 768 (!?) pikslist. Kõigest 100 eurot kallimalt saab ikka Full HD 1920 x 1080. M6700 17,3tollise mudeli valikud algavad ikkagi nirust 1600 x 900 ning ulatuvad erinevate 1920 x 1080 versioonideni: tavaline LED, LED IPS ning hinnale 1235 eurot lisav LED 3D Vision Pro.

Mänguarvutiga ei võistle

Liidestest on olemas nii ExpressCard/54 kui 10-in-1 mälukaardilugeja. Pardal on gigabitine võrguliides ja AGN toega WiFi ning ka Bluetooth 4.0 ja FireWire IEEE1394.

USB-porte on neli, neist kolm 3.0 ja üks 2.0/e-SATA kombo. Masinal on ka dokiliides ja ta kasutab tavalisi äriklassi dokke. Välise video jaoks on VGA, HDMI ning DisplayPort, kahjuks puudub DVI-DL, mis on senini enimlevinud liides peeneraldusega kuvaritel. Arvuti VGA ja HDMI üle Full HD välja ei anna ja siis on ainsaks lahenduseks DisplayPorti kaabel, mida ostes aga pidage silmas, et valitud saaks 2560 x 1600 toega versioon (leidub ka ainult Full HD toega DP-kaableid).

Kui võrrelda antud konfiguratsiooni jõudlust uue Samsung Series 9 sülearvutiga (Inteli integreeritud graafika), siis näeme, et see mudel on võimekas. Kui siin oleks kõrval mõni GeForce/Radeon GPUga masin, saaks M4700 neil 3DMark ja PCMark graafikatestis haledalt lakki.

Kui me aga ei vaata kõige olulisemat testi – SPECviewperf (mõõdab profi-CAD/ CAM rakenduste jõudlust), siis näeme, et Quadro pakutav lööb mitmeid kuni mitmekümneid kordi tavalise graafikakaardi kiirust.

Allikas: [digi] jaanuar 2013