Open Networking - avatud ja sõltumatu tarkvaraline võrguplatvorm

Infotehnoloogia maailm on suurte paradigma muudatuste keskmes. IDC viitab sellele, kui kolmandale, suurimat kasvu toetavale platvormile, mille osadeks on pilveteenused, mobiilsus, sotsiaalmeedia ja suurte andmemahtude (big data) analüütika tehnoloogiad. Aastaks 2020 on vähemalt 80% valdkonna kasvust ja väärtuse loomisest nende platvormidega tihedalt seotud, nagu ka lahendused ja teenused, mis nende peale ehitatud. Avatud võrgutehnoloogia on ääretult olulise tähtsusega nende ennustuste täitumisel.

Dell EMC täiendas hiljuti, 2017. aasta lõpus, oma Open Networking'u lahendust, mis keskendub riist- ja tarkvara võrgu elementide abstraktsusele ja eraldamisele väljaspool andmekeskuse südamikku. Eesmärgiks on võimaldada algusest lõpuni tarkvaralist arhitektuuri, kus innovatiivne kolmandate osapoolte tarkvara võib töötada sõltumatult riistvarast. Eesmärk: kiirendada ettevõtete digitaliseerumist, suurendada paindlikkust ja sõltumatust, vähendada kulusid ning lihtsustada uute teenuste ja rakenduste kasutuselevõttu.

Peamiseks uuenduse sisuks on täiendatud OS10 Enterprise Edition tarkvara, mis sisaldab uusi SmartFabric teenuseid ja on mõeldud pilveteenuste teenusepakkujatele hüperkonvergeeritud infrastruktuuri (HCI) ja andmesalvestuslahenduste jaoks.

Mis on Open Networking ja millised on klientidele olulised eelised?

Open Networking on 4 aastat pidevalt edasiarendatud lahendus, mille tuumaks on põhimõtteline eraldamine võrguseadmete tarkvara riistvarast. See on fundamentaalne muutus, mis on loonud palju uuendusi ja lisavalikuid võrgustike loomiseks.

Kui traditsiooniliselt ostavad ettevõtted sama tootja võrgulahenduse riistvara ja tarkvara, mis oli kõik lukus ja patenteeritud (proprietary ) ning ei toetanud kiiret arengut, sest tootja pidi arendama omaenda ASIC riistvara ja kirjutama tarkvara, et midagi teha. Ränitehnoloogia arenguga on tekkinud võimalus riist- ja tarkvara lahutada ning seetõttu on meil nüüd ühtne räni-standard, mida igaüks saab kasutada.

Tootja seisukohast on see loonud täiesti uue ökosüsteemi puhtalt lehelt koos uute tarkvara pakkujatega ning soodustab innovatsiooni igal tasandil. Selle arenguga kaasneb suurem hulk erinevad ettevõtteid ning suurem konkurents räni, süsteemide ja tarkvara osas. See omakorda tähendab seda, et kliendid võivad teha nende elementide osas sõltumatuid ostupakkumisi, omandades oluliselt rohkem valikuvõimalusi ja suutlikkust.

Kuidas see võrgustike areng sõltub järgmise põlvkonna digitaalse transformatsiooni suuremast pildist?

Avatud võrgundus on oluline nähtus juba omaette, kuid see sobib hästi kokku ka andmekeskuste arhitektuuride arenguga. Laiem lugu puudutab pilvemudeleid ja hüperkonvergeeritud infrastruktuuri ning seda, kuidas rakendus käitub horisontaalselt nende keskkondade sees. Sisuliselt võib öelda, et avatud võrgundus on selle üldise liikumise alus ettevõtete digitaliseerimiseks.

Mida see siis sisuliselt tähendab?

1.  Tippklassi riistvaralised valikud.

Dell EMC'l on lai valik RIISTVARALISI võrgujagureid, mis katavad ära kogu vajaduste spektri.

Low-end perimeetri switchid:

 • N1100 seeria: 8 kuni 48 L2 1GbE või PoE+ võimekusega perimeetriswitchid, vaata lisaks >
 • N ja S-seeria: 24 pordised L3 1GbE ja 2.5GbE PoE+ (küsi lisa lahendused@max.ee)
   

Andmekeskuse switchid:

 • S-seeria 10GbE 10/25/40/50/100G uplink võimekus koos koos Quality of Service, ACL, jt tuumikswitchidele vajaliku funktsionaalsusega. S-seeria seas ühed huvitavamad kurioosumid on
  • S5000 modulaarne switch, millel saab valida 3 eri moodulit korraga: 12x1/10GbE, 12x 10GbE või 2/4/8 FC, 12x 10GBase-T ja lisaks 4x40G uplink.
  • S4248FBL-ON deep buffer switch, millel vahemälu 6 GB ja 64 GB SSD.
 • S-seeria 25+ GbE
  • 72x25G või 32x40G või isegi 32x100G erinevate mudelite lõikes
 • ja kõige lõpuks H-seeria HPC seadmed, mis tuginevad Intel Omni Path arhitektuuril ning omavad 100Gb/s ühenduse kiirust koos ülimadala võrgulatentsusega.
   

2. Tarkvaraline vabadus ja sõltumatus.

Kõigi nende peale saab seadistada kas Dell EMC Networking OS10 Enterprise Edition või selle linuxi-põhise Open Edition versiooni, või vabal valiku muu levinud platvormidest näiteks Cumulus, Pluribus või BigSwitch.

BigSwitch toetab RESTful API'sid, Vmware ja OpenStack integratsiooni, multi-tenancy tugi ning kõike läbivat analüütikat. 
Cumulus võimaldab programmeerida Perl, Python ja Ruby keeltes, piiramatu arv liideseid, veatuvastust ja monitooringut Linuxi enda töövahenditega ning on täielikult ühildub teiste tootjate lahendustega.

Mis teeb selle pakkumise võimalused eriliselt seksikaks?

 • OS10 kasutab muutumatul kujul Linuxi kernelit, mis võimaldab standardiseerimist üle kogu serverikeskuse taristu.
 • Täielikult riistvarast sõltumatu tarkvara.
  • Põhitarkvara on eraldatud L2/L3 protokollidest ja teenustest. 
  • Piiranguteta programmeeritavus ja teisaldatavus. CMS automatiseerimise ja halduse jaoks, CPS rakenduste kiirenduseks ja SAI platvormi abstraheerimiseks.
  • Zero-touch paigaldus ja lihtsustatud haldusvõimekus.
  • Lai ökosüsteem rakendusi ja töövahendeid.
 • Standard-tarkvara kogu võrguseadmete portfellile, mis ei ole arendatud spetsiifilistele vajadustele ning mis on laialt kasutatav võrgu perimeetri kihist kuni suurte telekomi teenusepakkujateni.
 • Umbes 50% vähendatud kulu võrgutaristu soetamisele ja haldamisele.
  Reaaleluline näide: Verizonis 2017 tehtud PoC (Proof of Concepti) pealt selgus, et Cisco FabricPath kõrval võtavad BigSwitch või Cumulus koos Dell S6000-ON ja S4048-ON võrguseadmetega 50% vähem ruumi, 70% vähem voolu ja jahutust ning on umbes 50% odavam.
   

Kui oled huviline siis soovitan lugeda lisaks TechTargeti poolt koostatud põhjalikku ülevaadet avatud võrgunduse kohta "Understanding the benefits of open networking and SDN" ning võid võtta ka meiega ühendust lahendused@max.ee

Jõudu võrgutamisel,
Viljar Vaht
IT lahenduste ja -teenuste juhtivkonsultant