Suur, särav ja taskukohane

Ajakirjast [Digi]: Veiko tamme imeline maailm

Suur, särav ja taskukohane - Dell UltraSharp U2713HM

Aina enam tuleb suuri kuvareid turule, kuid siin on üks aga: kui Full HD 1920 x 1080 eraldusvõime oli normaalne 24 tolli peal, siis 27 tollil näeb see liialt karvane ja sakiline välja.

Ninapidi ekraani vastas istudes ei rahulda see enam meie vajadusi ja tarvis on enamat.

Selleks on hea valik 2560 x 1440 (sama punktitihedus nagu väga kallitel 30tollistel 2560 x 1600 piksliga kuvaritel, ainult ekraani külgede suhe on 16 : 9). Sellised kuvarid on kallid, ent nüüd pakub Dell midagi uut ja midagi hea hinnaga – U2713HM.

Kaks viimast numbrit näitavad Dellil peamise müügi aega, seega aastat 2013. Delli eelmine mudel U2711 oli tubli tegija ja hinnatud ühtviisi nii graafikaproffide kui mängurite seas.

Esimese asjana torkab silma taustvalgustuse muutus: kui varasemad suured kuvarid olid Dellil eranditult CCFLiga (Cold Cathode Fluorescent Lamp), siis U2713 kasutab laialt levinud LEDi, mis on lubanud dünaamilise kontrastsuse tõsta U2711 mudeli 80 000 : 1 pealt 2 000 000 : 1 peale.

Teine muutus on värvisügavuse muutus – U2711 kasutas sisemist 12bitist (sisendsignaal oli ikka 8-bit) värvitöötlust (8 bit + FRC) ning suutis kuvada kuni 1,07 miljardit värvi, ent U2713-l on see tavaline 8-bitine 16,7 miljoni värviga. Kuid sellist finessi oleks vaja tõesti vaid printimiseks ettevalmistaval värvitöötlejal, ka fotograaf saab läbi ajada 16,7 miljoni värviga ja olla tulemustega rahul.

Kui ekraanipaneele süvitsi uurida (mõlemal kuvaril on need valmistanud LG Display), siis leiame, et U2711 kasutab H-IPS (Horizontal IPS) tehnoloogiat, mis juurutati juba aastal 2007. U2713 aga sisaldab AH-IPS paneeli (Advanced High Performance IPS), mis töötati välja alles 2011. aastal ja on hetkel IPS-tehnoloogia uudseim modifikatsioon.

Kas kokkuhoid õigustab?

See pole sedavõrd nuditud nagu E-IPS, mida kasutasid tõega odavad Delli kuvarid U2412, kuid lisab palju võimalusi värvide ja kontrastsuse alal ning on palju energiasäästlikum. Kui U2711 neelas aktiivolekus kuni 113 W ja puhkeolekus (standby) 2 W, siis U2713 AH-IPS paneel tarbib maksimaalselt 42 W ja puhkeolekus vaid 0,5 W. Kõike seda silmas pidades pakub Dell seda kuvarit väga hea hinnaga – umbes 150 € odavamalt kui U2711.

Kas see kokkuhoid õigustab end? Kuidas on lood fotograafidega? Seda uurisin, tarides katsealuse kuvari meie parima värvihaldusspetsi Andres Toodo juurde, kes sooritas põhjalikud mõõtmised valguskambrites peente fotomeetritega.

Kuigi kuvariga saab kaasa VGA- ja DVIDL-kaabli, siis DP-kaabel puudub. Seda ostma minnes (YEint.ee, Oomipood, ELFA) tee enne kindlaks, et tellid 2560 x 1600 toega kaabli. Nimelt pakutakse DPkaablit ka ainult 1920 x 1080 toega.

Profi arvamus: üllatavalt hea tulemus

Dell on suutnud 8-bitise sisemise värvitabeliga saavutada üllatavalt head tulemused pooltoonide gradientides ning hallskaala neutraalsuses. Selles mängivad oma rolli igati eeskujulikud tooniülekande kõverad.

Üheks põhjuseks, kuidas 8-bitise värvitabeliga üsna head tulemused on saavutatud, võib olla kompromiss värviruumi avaruses. Nimelt katab U2713HM kenasti sRGB värviruumi, kuid mitte Adobe RGB-d. Võrreldes kuvari ja sRGB värviruumi, on näha, et kuvar ulatub primaarvärvides isegi kaugemale. Värviruumi muudab kitsamaks ka taustvalgustus, mis antud mudelil on LED-põhine.

Kitsamal värviruumil on tegelikult ka omad eelised. Tihtipeale näitavad kitsama värviruumiga paneelid paremaid kolorimeetrilisi omadusi, nagu sujuvamad toonide üleminekud või madalamad Delta-E näitajad kolorimeetrilises täpsuses. Eraldi võiks ära mainida just viimasel ajal fotograafe kimbutava probleemi seoses avara värviruumiga kuvaritega. sRGB-põhised kuvarid käituvad veebibrauseritega palju adekvaatsemalt ehk värvide esitus on internetis vaikimisi korrektsem. Avara värviruumiga n-ö Adobe RGB kuvarid on selle pärast fotograafidele peavalu põhjustanud.

Probleemi olemus peitub nii operatsioonisüsteemikui veebibrauseri ebapädevas värvihalduses. Tegelikult on küll mainitud probleemi võimalik elimineerida, kuid see eeldab tihtipeale personaalset lähenemist.

Igatahes hinna ja kvaliteedi suhe on Dellil jällegi väga hästi paigas. Tegemist ei ole professionaalse trükiettevalmistuseks ettenähtud kuvariga, kuid nõudliku amatööri ja paljud professionaalse fotograafi vajadused rahuldab see riistapuu kenasti.

Andres Toodo, kuvarite värvihalduse spetsialist

Allikas: [digi] jaanuar 2013