Uusim Ultrabook Dellilt

Artikkel ajalehest Eesti Ekspress "Tehnika" 14.03.

Omavahel pidevalt sülearvutite tootmises liidripositsioone vahetavate firmade – Lenovo, Dell ja HP – seas pole enam eriti sagedane uute mudelite turuletoomine. Nüüd ilmutas siin alal uue üllitise Michael Dell, kes kuulu järgi plaanib oma firma üldse vabalt aktsiaturult minema viia ja suurema kasumlikkuse näitamisele keskenduda.

Vahetult enne börsiuudist saabus teade ning veidi aega hiljem testmudel nende uusimast Latitude'i äriklassi Ultrabooki seeriast.

Välimuselt jääb teistele alla

Mida leiame uuest Latitude’ist? Ja kuidas ta konkurentide seas ennast näitab? Võrdluseks sai talle kõrvale just äsja üllitatud Samsungi üheksanda seeria mudel Samsung 900X4D-A01EE. Esimene pilk ei jäta Dellile palju lootusi – Samsung on endiselt peaaegu kaks korda õhem, sihvakas lennukitiiva-disainis ja omajagu kergem. Delli mudel on juba kaugelt äratuntav – ahaa, see on ju vana hea Latitude. Võib-olla on see taotluslik, ka Lenovo säilitas pikka aega oma fännidele armsaks saanud nurgelist joont. Igal juhul on Delli arusaam Ultrabookide õhkõrnast välimusest erinev – tugevam, kindlam ja omajagu robustsem. Kui piilume masinasse sisse, leiame sealt Samsungi võrdlusmudelist kõvema protsessori – neljatuumalise Intel i5-3427U, mis on ikkagi „U” ehk üliväikese voolutarbega (Ultra- Low Voltage) ning mille maksimaalne energiatarve on vaid 17 W. Operatiivmälu on Dell paigaldanud 8 GB, millest piisab tänapäeval ka nõudlikule mängurile, kuigi ainult Inteli HD 4000 graafikaprotsessoriga ta loomulikult mänguloom pole – aga seda ei peagi äriklassi masin olema. See-eest tavalise kõvaketta asemel kasutab Dell ülikiiret 256 GB mahuga SSD-välkmäluketast ja see paneb end paljudes testides üldsummas maksma. Ekraan on LG valmistatud IPStehnoloogias 14", kuid siin tahaks küll norida – miks on lahutus vaid 1366 x 768? Kas oleme tõepoolest tagasi eelmises sajandis, et enamik tootjaid just sellist niru lahendust kasutab? Suur konkurent Apple ostab samade paneelitootjate käest oma ülihäid Retina-ekraane. Ent pilt on ergas ja terav, sestap ma selle üle eriti ei kurdagi. Võrgutamise osas on arvuti, nagu peab – olemas on nii Gigabit Ethernet, kuni N-standardi (300+ Mbps) WiFi ja uusim, 4. seeria Blue-Bluetooth. Väljunditena on olemas kaks USB 3.0 porti ja kombineeritud USB 2.0 / e-SATA, välise video jaoks nii moodne HDMI kui ka (kahjuks siiani enamikus projektorites kasutatav) tavaline VGA-liides.

Mind aga üllatas, et esimest korda oli Latitude-seeria juures ära kaotatud dokiport – kellel on olemas vanad dokkimisjaamad, siis arvestagu, et sinna uut masinat enam ühendada ei saa. Vaja on hankida kas USBliidesega dokk või traaditu sidega võimalus (mida on turul juba hulgaliselt).

Viis aastat ülemaailmset garantiid

Kaal on masinal 1,69 kg ja selles osas kaotab ta uutest konkurentidest enamikule, kuid umbes 200 g lisa pole ka just tappev. Kuueelemendiline Li-polümeer-aku lubab kasutusaega kuue tunni ringis, mis tavatöös pole paha. Arvutil on viieaastane garantii, sealjuures ülemaailmne, ja see on palju reisivale ärimehele vägagi tähtis.

Nüüd räägime hinnast – 1399 eurot pole tänapäeval just odav (konkurent Samsungi 9. seeria tuleb kätte umbes 250 eurot odavamalt), aga eks kvaliteet ja tuntud ülemaailmne kaubamärk lubavad ka sellist hinda küsida. Kokkuvõttes olen veidi segaduses – oodanuks veelgi paremat ekraani ja soovinuks doki-võimalust, kuid arvuti on kiire, stardib kiirelt nii „nullist” kui ka uneseisundist, saab kõik tehtud, ja mida enam olekski ühel ärimehel vaja? Igal juhul siiani on Delli garantiiteenindus meil Eestis parim ja kiireim.

Veiko Tamm

Artikli sisu aluseks oleva arvuti
Dell Latitude E6430u andmed:
 • CPU: Intel Core i5 3427U
 • RAM: 8 GB DDR3-1600 Graafika: Intel HD Graphics 4000
 • Ekraan: 14” 16 : 9 LED 1366 x 768
 • HDD: 256GB SSD
 • OS: Windows 7 Pro 64-bit
 • Aku: umbes 6,5 tundi
 • Kaal: 1,69 kg
 • Mõõtmed: 338,2 x 229,7 x 20,9 mm
 • Hind: 1399 €

Artiklit saab pdf-kujul vaadata siit >

 

Dell client-seadmete tootejuhi kommentaar:
Tegemist on väga hea ja ülevaatliku artikliga Ultrabook'ide turu hetkeseisust. Kindlasti erineb Delli äriklassi Latitude E6430u teistest oluliselt ja seda eriti väljanägemise poolest, kuid tuleb ka kohe arvestada millisele sihtgrupile toode on suunatud. Latitude E6430u on ultrabook, mis mõeldud kindlalt ärikasutajale ja tänu sellele on tehtud järeleandmisi disainis. Aga sisu seevastu vastab kohaliku ärikasutaja nõudmistele, mille tõestuseks on integreeritud ID-kaardi lugeja.
 • Latitude Ultrabook on pigem klassikalise välimusega. E6430u on tugevas ja Delli äriklassi seeriale omaselt vastupidavas korpuses ja läbinud testi karmides tingimustes (Military Standard - MIL-STD 810G).
 • Dell lansseeris esmalt HD ekraaniga ultrabooki, kuid pakub täna E6430u-mudelit juba ka HD+ ekraaniga.
 • Erinevalt ülejäänud Latitude-seeria sülearvutitest Latitude E6430u ultrabookile tavaline E-seeria dokk ei sobi. Põhjus on lihtne - E6430u on olemasoleva doki jaoks liiga õhuke, kuid juhtiva tehnoloogia ettevõttena tõi Dell esimesena turule juhtmevaba doki lahenduse, mis töötab WIGIG tehnoloogial ja muuhulgas lubab juhtmevabalt ühendada kuni 2 monitori.
 • Artiklis on toodud võrdlus Samsungi ultrabookiga, kuid pole mõtet võrrelda eri sihtrühmadele mõeldud masinaid. Pigem tuleks võrdlus tuua consumer-turu lipulaevaga Dell XPS 13, mida saab vaadata siit >
 • Ja nüüd ka hinnast - peale kõigile äriklassi standarditele vastavale ultrabookile saab meilt selle summa eest ka "äriklassi meelerahu paketi":

Elina Rant

_