Kodukontoris, kas Teams, Google Meet, Zoom vms platvormi vahendusel toimuvad koosolekud esitavad suure väljakutse meie kodustele WiFi-võrkudele. Kui ühendus katkeb ühe koosoleku jooksul lausa mitu korda segab see sujuva vestluse või koolitunni toimumist kõigil osapooltel ja tekitab asjatut stressi. Virtuaalkohtumiste sujuvamaks toimimiseks tasub üle vaadata oma seadmed ja nende asetsemine. 

Siin on mõned lihtsad sammud stabiilsema ühenduse ja sujuvama kaugtöö tagamiseks:

 1. Kontrolli, et internetiruuter oleks kaasaegne ja toetaks vähemalt WiFi 5 standardit. Kui sinu elamises tehakse paralleelselt videokoosolekuid mitmes seadmes, siis vaheta kindlasti ruuter kõige võimekama vastu, mida leidub teenusepakkuja valikus või soeta äriklassi ruuter. 
 2. Kontrolli, et WiFi-signaali edastav seade - ruuter või pääsupunkt (WiFi Access Point) ei asuks suletud paksude seinadega ja kasutajatest eraldatud ruumis (nt majapidamisruum, kelder vms) 
 3. Jälgi, et istuksid WiFi-seadmele võimalikult lähedal, sest WiFi levialas langeb kiirus ja signaalikvaliteet drastiliselt seadmest eemaldudes. 
 4. Suurema elamise korral soovitame kasutada spetsiaalset WiFi lahendust (näiteks Aruba Instant ON), et kindlasti iga korruse ja iga 50 m2 kohta oleks vähemalt 1 pääsupunkt. WiFi-seadmed olgu paigutatud kasutajatele võimalikult lähedale.
 5. Kindlasti ära ühenda võrku mitut WiFi-ruuterit (ruuter ja pääsupunkt on erinevad seadmed, teenusepakkuja seadmetes on nad lihtsalt samasse seadmesse kokku pandud). 
 6. Kontrolli, et võrgus ei oleks võrguressurssi kulutavaid aktiivseid seadmeid (digiboksid, mängukonsoolid, telerid, võrguserverid jne), kui neid ei kasutata. 
 7. Videokoosolekute ajal sule kõik asjata võrguressurssi tarbivad rakendused (kindlasti Bittorrent ja Youtube, aga ka kõik muud striiminguteenused ja mahukad veebilehed).
 8. Mitme osalejaga videokoosolekute ajal soovituslik VPN (virtuaalne privaatvõrk) välja lülitada.

Lisaks tasub üle kontrollida ka oma internetikiirus, sest seda mõjutavad tegelikult mitmed asjaolud. 

NB!

 • Pääsupunkti saab kaabliga ühendatult viia vajalikku kohta ruumis (võimalikult lähedale kasutajaseadmetele)
 • Pääsupunkt tagab kasutajale üle õhu ligipääsu internetiühendusele (läbi ruuteri)
 • Ruuter, mis liigutab pakette võrkude vahel, ühendada kaabliga pääsupunkti külge
 • Paljudes teenusepakkujate seadmetes on ruuter ja pääsupunkt "ühes karbis", mis piirab WiFi levikut kodus

 

Toome paar näidet elust enesest:  

 • Kodus on kasutusel 2 televiisorit ja 2 digiboksi. Töötavad digiboksid kasutavad olulisel määral interneti ressurssi. Tihti lülitame teleri välja, aga jätame digiboksi tööle, mis vähendab meile töö tegemiseks jäävat interneti mahtu.
 • Kodune internetikiirus on 20 Mbps. Kui 2 last vaatavad TikToki siis tegelikult samal ajal videokõnes osaleda ei saa. Oletame, et tellite teenusepakkujalt kiiruse tõstmise 50 Mbps-ini, aga lapsed jätavad oma kooli videoloengu avatuks ja lähevad pausi ajal TikToki vaatama ja ikkagi on videokoosoleku kvaliteet halb. 

Teamsi, Zoomi või mõne muu platvormi kõne nõuab väga palju ressurssi ka arvutilt, ka seda ei tohiks tähelepanuta jätta. Eriti ressursinõudlikuks muutuvad need platvormid, kui kasutada simuleeritud videopildi tausta.

Nende näpunäidete jälgimine aitab tagada sujuvama võrguühenduse ja seeläbi mõnusama töötegemise. 

Võida TASUTA WiFi pääsupunkt (Access Point)!

Kõikide õpetajate vahel, kes hiljemalt 18. aprilliks 2021 registreerivad ennast alloleva vormi kaudu, loosime välja 15 pääsupunkti Aruba Instant ON, et tagada kodus võimalikult kvaliteetne WiFi-ühendus.