WiFi 6 (AX WiFi või 802.11ax WiFi) on uus WiFi-tehnoloogia standard, mis on täiendus ja edasiarendus eelmisele 802.11ac WiFi standardile. WiFi 6 loodi vastusena üha suurenevale kasutajaseadmete hulgale juhtmevabades võrkudes.

WiFi 6 - parem kasutajakogemus - suurem kiirus ja laiem katvus. Rohkem seadmeid saab normaalselt töötada samas WiFi-võrgus, ideaalne lahendus ummikute vältimiseks "ülerahvastatud" võrkudes. Signaal on stabiilsem ja tugevam ning katab suurema ala ning eri võrgud ei sega üksteist. 

WiFi 6 eelised:

 • 4 korda suurem jõudlus
 • 4 korda suurem läbilaskevõime
 • 3 korda suurem kiirus
 • oluliselt suurem katvus
 • IoT optimeeritus

Paki rohkem andmeid - 1,25-kordne kiiruse suurenemine

1024-QAM on 25% kiirem kui 256-QAM

Rohkem kiirust ja stabiilsust

4 korda pikem OFDM-sümbol (4 korda rohkem "alam-kandjaid") pakub suuremat katvustja muudab WiFi 11% kiiremaks.

Rohkem ribalaiust laiemal kanalil

Kanali laius 160 MHz


Wi-Fi 6 laiendab WiFi-riba 80 MHz-lt 160 MHz-ni, kahekordistades kanali laiuse ja luues ruuterist seadmesse kiirema ühenduse. Wi-Fi 6 abil saab nautida suuri failide alla- ja üleslaadimisi andmeid puhverdamata.

Suurem efektiivsus OFDMA-ga

(ODFDA - Orthogonal Frequency Division Multiple Access)

Wi-Fi 6 standard kasutab efektiivsuse suurendamiseks OFDMA-d. Kujutage ette oma WiFi-ühendust kui veokeid, mis edastavad teie seadmetele andmepakette. 802.11ac WiFi abil saaks iga kohaletoimetamise veoauto või "pakk" korraga saata ainult ühe paki ühte seadmesse. Kuid OFDMA abil saab iga veoauto toimetada mitu pakki korraga mitmesse seadmesse. See tõhususe ulatuslik paranemine toimib nii üles- kui ka allalaadimiste puhul.


802.11ac | ilma OFDMA-ta


802.11ax | OFDMA-ga

Samaaegselt ühendus rohkemate seadmetega

(8 x 8 MU-MIMO)

Traditsioonilise MU-MIMO abil pääsevad mitu kasutajat AP-le üheaegselt ligi (mingi punktini), ilma ribalaiuse kvaliteedi märgatava languseta. 8x8 MU-MIMO-ga on kasutajatel aga valida enam kui 8 voo hulgast. Kui 802.11ac MU-MIMO töötab ainult allalaadimiste jaoks, siis 8x8 MU-MIMO töötab nii üles- kui ka allalaadimistega. See tähendab, et voo ribalaius on piisav kõigi üles- ja allalaadimiste jaoks.

Minimeerige WiFi-konflikte naabervõrkudega

(Wi-Fi 6 BSS Color)

Naabervõrkude häirimine võib põhjustada probleeme WiFi-signaalile. BSS (Base Service Station) "värv" tähistab naabervõrkude raame, nii et teie AP saab neid ignoreerida ja olla palju tõhusam. 

Vähendage energiatarbimist

Target Wake Time (TWT) võimaldab seadmetel pidada läbirääkimisi selle üle, millal ja kui sageli nad "ärkavad" andmete saatmiseks või vastuvõtmiseks, suurendades seadme "uneaega" (sleep mode) ja parandades oluliselt mobiil- ja muu internetisoleva seadme aku kestvust. See on abiks ka vähese energiatarbega “asjade interneti” seadmetele, mis ühenduvad WiFi kaudu.

Artiklis on kasutatud jooniseid tp-link.com lehelt.

Soovitused:

 • Kõik eelised pääsevad maksvusele kui nii Access Point kui ka kasutajaseadmed toetavad uurt standardit.
 • Kui olete uue WiFi-seadme jahil, valige kindlasti WiFi 6 võimekusega seade.
 • Sama kehtib lõppkasutajaseadmete (sülearvutite) kohta. See on lihtsalt tulevikukindlam!
 • Ettevõtete sisevõrkudes soovitame kindlasti uut WiFi 6 standardit, see tagab andmete kiire liikumise ja mugava töökeskkonna.
 • Uue WiFi-seadme ostmisel on peale WiFi standardi (802.11ac - WiFi 5 või 802.11ax - WiFi 6) mõistlik jälgida ka märget „Wi-Fi Certified”, mis tähistab seadmeid, mis on läbinud Wi-Fi Alliansi sertifitseerimisprotsessi.

  Küsi lisa